Namą šiltinti iš išorės ar oro tarpą?

Randu labai skirtingų nuomonių apie mūrinių namų su oro tarpu šiltinimą. Tai visgi kaip geriau – ar šiltinti tik iš išorės (bet oras (turbūt šaltas) tarpe vistiek cirkuliuos?), ar tik oro tarpą? Kokias medžiagas pasirinkti?

Oras tarp mūro cirkuliuoja dėl dviejų priežasčių: nesandarumų išorinėje sienoje (įtrūkimai sienose, tarpai tarp apdailinės plytos ir lango rėmo) bei temperatūrų skirtumo tarp išorinės ir vidinės sienos.

Oras necirkuliuos jeigu bus pašalintos šios priešastys – šiltinant iš išorės langus reikia išnešti į šiltinimo sluoksnį, arba šiltinimo sluoksnį davesti iki langų ir durų rėmų, apšiltinti vien apdailinio mūro išorinius angokraščius nepakanka, reikia pašalinti bent 10 cm išorinio angokraščio.

Neverta šiltinti oro tarpo jeigu plytų rišimas darytas plytomis o ne viela, cirkuliacijos praktiškai nebus, o plytos bus šalčio tiltas, kaip ir angokraščiai ar perdangos plokštės, t.y. vietos, kur nėra oro tarpo.

Jeigu oro tarpas sandarus ir oras jame necirkuliuoja, jis turi tam tikrą šiluminę varžą, kurios maksimalus efektyvumas pasiekiamas iki 6 cm gylio.

Rinktis medžiagas reikia su mažiausiu šilumos laidumo koeficientu ir didžiausia garų varža (kol kas Lietuvoje tam naudojamos tik uždarų porų poliuretano putos).

Problema ta, kad tokios medžiagos kaip vatos, ekovatos, amino putos, atvirų porų poliuretano putos yra labai laidžios garams, o apdailinė plyta garams mažiau laidi ir sulaiko garus. Tuomet jie kondensuojasi šiltinimo medžiagoje, virsta vandeniu, prie didesnių šalčių – ledu, tai priežastis dėl kurios kai kurios medžiagos randamos sukritusios ar subydėjusios, nors kambario sąlygomis jos išlieka kaip naujos ilgos metus.